Розширення можливостей юридичних клінік: ТоТ з питань, повʼязаних з війною
Розширення можливостей юридичних клінік: ТоТ з питань, повʼязаних з війною

В межах проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану», що реалізується за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» Асоціація юридичних клінік України (АЮКУ) ініціювала створення спеціалізованої юридичної клініки з питань, повʼязаних з війною. Місію допомагати українцям у справах, що стосуються стягнення репарацій та відшкодування майнової шкоди внаслідок збройної агресії РФ проти України, взяла на себе юридична клініка Сумського державного університету.

Для розбудови спроможності спеціалізованої юридичної клініки, а також щоб надати методичну та організаційну допомогу юридичним клінікам України в роботі з питаннями, пов’язаними з війною, АЮКУ провела інтенсивний ТоТ курс для керівників та співробітників юридичних клінік. Курс проходив онлайн з 14 листопада по 7 грудня 2023 р. 

Протягом кількох тижнів учасники та учасниці ТоТ відвідали 8 онлайн воркшопів  українських та іноземних експертів, щоб детально розглянути різні аспекти діяльності спеціалізованої юридичної клініки, а також підвищити власні знання й техніки викладання та впровадження у своїх юрклініках. 

Зокрема, технологіям в діяльності спеціалізованої юридичної клініки й тому, як вони можуть допомогти зробити її діяльність ефективнішою, був присвячений воркшоп Марти Цимбали, ІТ-юристки, knowledge maker в компанії Bot&Partners. 

Дізнатися більше про етичні принципи діяльності спеціалізованої юридичної клініки з питань війни в умовах воєнного стану учасники та учасниці навчання могли під час воркшопу Стівена Остермілера, заступника виконавчого директора Центру верховенства права Університету Південної Кароліни, та Грегорі Гісволда, старшого дослідника Центру верховенства права Університету Південної Кароліни. Вони ж провели воркшоп, присвячений правопросвітницькій діяльності юридичної клініки. 

Крім того, Стівен Остермілер та Асма Перача, програмна менеджерка Центру верховенства права Університету Південної Кароліни, зосередили увагу на консультуванні як методі надання правової допомоги під час свого воркшопу. 

Про те, що таке адвокація, як вона працює в Україні та як юридичні клініки можуть інтегрувати її у свою діяльність, учасники та учасниці говорили з Альоною Луньовою, менеджеркою з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Іван Городиський, викладач Українського католицького університету, член Правління Львівського центру міжнародного права та прав людини, розглянув ключові аспекти компенсації за пошкоджене або знищене майно внаслідок збройного конфлікту. 

Сергій Мовчан адвокат, керівник департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини, поділився власним досвідом представництва інтересів клієнтів в державних органах та інших сферах діяльності. 

Про головні засади міжнародного гуманітарного права та його застосування йшлося у воркшопах Джефрі Вокера, ветерана американських повітряних сил, фахівець у сфері МГП, пост-конфліктного правосуддя, та Дмитра Коваля, викладача кафедри Міжнародного та європейського права НаУКМА, юридичного директора Truth Hounds.

Особливості встановлення фактів, що мають юридичне значення в умовах воєнного стану обгворювалися під час панельної дискусії за участі Джефрі Вокера та Анни Рассамахіної, адвокатки, керівниці департаменту адвокації ГО «Крим СОС» та ін

Упродовж курсу учасники та учасниці виконували практичні завдання, проводили дискусії, обмінювалися думками та досвідом з різних аспектів діяльності юридичних клінік в умовах воєнного стану. Навчання пройшли понад 20 учасників та учасниць, які здобули необхідні знання для забезпечення роботи юридичної клінік, які стикаються з необхідністю вирішення правових питань, що виникають внаслідок збройної агресії РФ проти України.

Навчання організоване в межах проєкту АЮКУ «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану», що реалізується за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх».Розширення можливостей юридичних клінік: ТоТ з питань, повʼязаних з війною
X