Зимовий форум юридичних клінік: підсумки року та плани на майбутнє АЮКУ
Зимовий форум юридичних клінік: підсумки року та плани на майбутнє АЮКУ

22-23 грудня 2023 року відбувся Зимовий форум юридичних клінік, на якому українська клініцистська спільнота підбила підсумки за 2023 рік та обговорила плани та можливості у 2024 році. Форум обʼєднав понад 80 учасників з різних регіонів України, серед яких – куратор(к)и та співробітники/-ці юридичних клінік, клініцист(к)и та викладачі, які цікавляться юридичним клінічним рухом, беруть участь у його розвитку та активно долучаються до активностей Асоціації юридичних клінік України (АЮКУ) у цьому напрямку. 

Проєкт з посилення спроможності юридичних клінік 

Чимало досягнень АЮКУ за 2023 рік повʼязано з реалізацією проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану», що реалізується за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх». Проєкт, що стартував восени минулого року, дозволив поєднати два напрями , що стали критично важливими з часу повномасштабного вторгнення РФ в Україну – надання правової допомоги українцям, які внаслідок війни були змушені залишити домівки, та надання українським юридичним клінікам нових інструментів для розвитку в умовах воєнного стану. 

Проєкт сприяв посиленню спроможності юридичних клінік України у наданні правової допомоги та покращенні доступу громадян до правосуддя через низку напрямів: дослідження правових потреб переміщених українців, координація діяльності українських юрклінік із зарубіжними партнерами у наданні правової допомоги переміщеним українцям за кордоном, розвиток практичних навичок студентів-правників через залучення їх до надання юридичної допомоги переміщеним українцям та організації правової просвіти тощо. За словами Юлії Ломжець, голови Асоціації юридичних клінік України, це поєднання різних напрямів зробило проєкт надзвичайно складним, але й надзвичайно ефективним, адже у комплексі ці напрями дали можливість суттєво підвищити здатність юридичних клінік реагувати на виклики, повʼязані з війною, створити умови для адаптації та розвитку клінік в складних умовах. 

Ключові результати проєкту 

Дослідження правових потреб переміщених українців 

В межах проєкту був підготовлений аналітичний огляд «Основні правові потреби українців, що залишили своє місце проживання через війну». Він був сформований за результатами дослідження, проведеного соціологинею Марією Колоколовою. В його основі – дані, отримані під час глибинних інтервʼю з людьми, які мали досвід переміщення під час війни в Україні та за кордоном; результати онлайн опитування переміщених українців та фокус груп з переселенцями та представниками юридичних клінік, які надають їм правову допомогу. 

На основі одержаних результатів та сформованого списку найпоширеніших правових проблем експерти АЮКУ розробили консультації, а також створили серію інформаційних матеріалів та відеоінструкцій, які допомагають переміщеним українцям дізнатися про можливі шляхи вирішення правових проблем, з якими вони стикаються. 

Координація співпраці між українськими та зарубіжними юридичними клініками у наданні правової допомоги переміщеним українцям 

Важливим напрямом реалізації проєкту стала координація співпраці українських та закордонних юридичних клінік у наданні правової допомоги переміщеним українцям. Для цього була створена міжнародна ІТ-платформа, яка допомагала комунікувати представникам різних юридичних клінік, розподіляти між собою та за потреби переадресовувати заявки на отримання допомоги. Така взаємодія дає можливість не просто узгоджувати дії консультантів юридичних клінік, але й обмінюватися інформацією з правових питань, які потребують досвіду в більш ніж одній юрисдикції. 

Щоб переміщені українці в Україні та за кордоном могли записатися на прийом до юридичних клінік, був запущений чатбот «Юридичний помічник». Він дає можливість записатися на прийом до найближчої юридичної клініки, обрати формат спілкування та консультації (онлайн чи офлайн), а також отримати додаткову інформацію про алгоритми вирішення правових проблем, з якими найчастіше стикаються переміщені українці. Впродовж терміну реалізації проєкту цією можливістю скористалися понад 1 тисячу осіб в Україні та за кордоном. 

Залучення студентів до організації правової просвіти з питань правових потреб людей в умовах війни

Ще восени 2022 року в межах проєкту АЮКУ провела Гакатон з практичного права «Забезпечення правових потреб людей в умовах війни»,  і він як жоден інший запамʼятався всім учасникам та організаторам, адже саме на цей час припали блекаути через ворожі атаки на енергетичну інфраструктуру українських міст. Без світла та звʼязку, в укриттях та пунктах незламності учасники та учасниці Гакатону змогли не просто продовжити участь у ньому, а й налагодити ефективну командну роботу та розробити неймовірні правопросвітницькі уроки з питань правових потреб людей в умовах війни. 

Матеріали Гакатону (україномовний та англомовний варіанти) доступні для широкого використання й  використовуються для підвищення обізнаності учнівської молоді та студентів. За цими напрацюваннями було проведено понад 20 уроків для українських учнів та студентів, а також серію правопросвітницьких занять для закордонної аудиторії. 

Навчальні активності для кураторів українських юридичних клінік 

Щоб допомогти керівникам та співробітникам юридичних клінік вдосконалити свої професійні навички та налагодити ефективну роботу, АЮКУ ініціювала кілька навчальних активностей. 

Навесні 2023 року було організоване комплексне онлайн навчання, що допомагало правничим школам впроваджувати курси клінічної юридичної освіти, а також вирішувати сучасні проблеми, з якими стикаються українські юридичні клініки. 

Восени 2023 р. АЮКУ провела інтеграційний воркшоп, який допоміг новим членам АЮКУ більше дізнатися про роботу Асоціації, а також розкрив головні аспекти діяльності юрклінік, можливості для персоналу та студентів і студенток юрклінік, їх міжнародної співпраці. 

Запуск роботи спеціалізованої юридичної клініки з питань, повʼязаних з війною 

Цікавим і водночас складним напрямом проєкту стала організація спеціалізованої юридичної клініки, яка очолить стратегічний напрям репарацій та компенсацій українцям за втрачене майно внаслідок збройної агресії РФ проти України. Спеціалізовану клініку було створено на базі клініки Сумського державного університету. За підтримки та допомоги українських та іноземних експертів, була розроблена модель такої юридичної клініки, укладена програма її діяльності, а також надана методична підтримка в організації її належної роботи. 

Для викладачів створеної спеціалізованої клініки, а також для кураторів усіх клінік, які стикаються з необхідністю вирішення правових питань, що виникають внаслідок збройної агресії РФ проти України, АЮКУ організувала спеціалізоване навчання, яке проводили українські та іноземні експерти. Більше 20 учасників пройшли ТоТ курс, й сьогодні готові впроваджувати здобуті знання та навички у своїх юридичних клініках. 

Розширення кола партнерів 

Реалізуючи проєкт, АЮКУ вдалося суттєво розширити коло партнерів. До співпраці з Асоціацією за різними напрямами долучилися українські та іноземні експерти, які надавали експертну підтримку, ділилися досвідом та власними напрацюваннями, брали участь у проведенні заходів в межах проєкту та поза ним. Залученість партнерів допомогла АЮКУ отримати ширший погляд на проблеми надання юридичними клініками правової допомоги переміщеним українцям та інструменти для їх вирішення. 

 

Діяльність АЮКУ та можливості для юридичних клінік 

АЮКУ постійно розширюється й щороку до Асоціації долучаються нові члени. Дедалі більше українських юридичних клінік використовують можливості, які пропонує АЮКУ, а також спираються на стандарти діяльності, запроваджені Асоціацією. 

За словами голови АЮКУ Юлії Ломжець, сьогодні є запити на співпрацю з українськими юридичними клініками від американських юридичних клінік та правничих шкіл, британських юридичних клінік, професіональних правників та фахівців з різних галузей, які готові надавати підтримку, долучатися до активностей, обмінюватися досвідом та реалізовувати спільні проєкти. Тож головне – це активність юридичних клінік, їх відкритість та готовність включатися у процеси подальшої розбудови мережі юридичних клінік та налагодження довгострокових партнерств. 

АЮКУ має власні “брендові» заходи, які з року в рік допомагають залучати студентів-клініцистів до діяльності юридичних клінік, розвивати їхні компетентності та навички: Олімпіада з консультування клієнтів, Міжнародне стажування для студентів-клініцистів UP, Гакатон Street Law, Конкурс «Найкращий клініцист року», а також заходи, які Асоціація успішно реалізувала цьогоріч – Антикорупційний квест, Турнір з консультування клієнтів, 

Своїм досвідом підготовки до конкурсів та можливостями, що відкриваються перед учасниками, поділилися переможниці Гакатону Street Law 2023 р. Наталія Федорова, Віткорія Бахно та Ілона Пекар (ЮК Школи Права Українського католицького університету); переможниці Міжнародного стажування UP 2023 р. Владислава Ровінська та Анастасія Соболєва (ЮК Донецького національного університету імені Василя Стуса); переможці Турніру з консультування клієнтів 2023 р. Руслан Каряка, Ольга Коваль та їхня тренерка Анастасія Калитюк (ЮК Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича); Марія Самойленко, яка зайняла 2-ге місце у конкурсі «Найкращий клініцист року» (ЮК “Veritas” Чорноморського національного університету імені П.Могили). 

Впродовж другого дня Форуму членкині Правління АЮКУ провели воркшопи, на яких зосередилися на аспектах діяльності АЮКУ, на які є найбільший запит від її членів. 

Лілія Амелічева висвітлила етичний вимір діяльності юридичних клінік, зокрема зосередившись на питанні, яким чином юрклініки можуть забезпечити дотримання етичних принципів усіма учасниками процесу консультування. 

Марія Ципʼящук детально розповіла про традиційну Олімпіаду з консультування клієнтів, яку АЮКУ проводить щовесни, зосередившись на критеріях оцінювання команд. Учасники та учасниці форуму спробували себе у ролі суддів, спробувавши оцінити імпровізовану консультацію. Це дало їм можливість зрозуміти, як оцінюються команди та на чому робити акцент під час підготовки команд до участі в майбутній Олімпіаді. 

Під час свого воркшопу Юлія Ломжець також відштовхувалася від критеріїв оцінювання роботи команд, але цього разу – під час Гакатону Street Law. Спираючись на досвід проведення попередніх Гакатонів, Юлія виокремила DOs and DONTs, яких варто дотримуватися, аби розробити вдалих правопросвітницький продукт та претендувати на перемогу у цьому заході АЮКУ.

Святкового настрою додали розіграші брендових призів від АЮКУ, які учасники та учасниці отримали за знання діяльності мережі юридичних клінік та проявлену кмітливість. 

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». Зимовий форум юридичних клінік: підсумки року та плани на майбутнє АЮКУ
X