Порядок укладення договору оренди державного майна
Порядок укладення договору оренди державного майна

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова підготувала правову консультацію щодо порядку укладення фізичною особою договору оренди державного майна.

Відповідно до Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 03.10.2019 року (далі – Закон) передача державного майна в оренду відбувається за допомогою електронної торгової системи (ЕТС), яка забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронному вигляді, необхідними для проведення аукціону в електронній формі (ст. 1 Закону).

В ЕТС існує два види переліку майна, яке може бути передане в оренду:

  • Перелік першого типу – Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні;
  • Перелік другого типу – Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону (ст. 1 Закону).

А тому Законом передбачено два порядки укладення договору про оренду державного майна: передача майна в оренду на аукціоні та без проведення аукціону (лише за участі органів державної влади, органів місцевого самоврядування, релігійних організацій, Пенсійного фонду, дипломатичних представництв відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону).

Орендодавцем може бути Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва – щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна (будівель, споруд, їх окремих частин), а також майна, що не увійшло до статутного капіталу, що є державною власністю (ч. 2 ст. 4 Закону).

Ініціатором укладення договору може бути як орендар (в даному випадку фізична особа), так і орендодавець, попередньо опублікувавши у ЕТС інформацію про майно, яке може бути передане в оренду (абз. 3 ч. 3 ст. 6 Закону). Якщо потенційний орендар має на меті орендувати майно, дані про яке відсутні у ЕТС, він може звернутись до орендодавця із заявою про включення цього майна до одного з Переліків (ч. 2 ст. ст. 6 Закону).

У випадку включення майна до Переліку першого типу, потенційний орендар-фізична особа має право подати в ЕТС:

  • заяву на оренду майна (ч. 1 ст. 11 Закону);
  • заяву на участь в аукціоні в електронній формі (ч. 3 ст. 13 Закону);
  • копію паспорта громадянина України (п. 1 ч. 3 ст. 13 Закону);
  • документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску на рахунок оператора електронного майданчика (п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону).

За результатами проведення аукціону формується відповідний протокол, який автоматично оприлюднюється в ЕТС (ч. 8 ст. 13 Закону). Вказаний протокол затверджує орендодавець та  укладає договір оренди за результатами аукціону з потенційним орендарем. При цьому якщо строк, на який укладається цей договір, перевищує п’ять років, договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 3 ст. 16 Закону). Орендар наділяється правом користування майном на строк, визначений договором оренди, але не раніше підписання акта приймання-передачі відповідного майна (ч. 1 ст. 20 Закону).

Усі договори оренди, а також зміни і доповнення до них підлягають публікації в ЕТС згідно з Порядком передачі майна в оренду (ч. 6 ст. 16 Закону).

З огляду на вище зазначене можна дійти висновку, що укладення фізичною особою договору оренди державного майна відбувається на підставі проведення відкритого аукціону з автоматичним оприлюдненням усіх його етапів в ЕТС, що дає змогу запобігти зловживанням під час передання державного майна в оренду.

Консультацію підготувала:

Ромась Марія, аспірантка кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

 

 

 

Порядок укладення договору оренди державного майна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X