Олімпіада з консультування клієнтів 2021: 11 юридичних клінік України змагались за можливість представляти Україну у Міжнародних змаганнях
Олімпіада з консультування клієнтів 2021: 11 юридичних клінік України змагались за можливість представляти Україну у Міжнародних змаганнях

Юридичні клініки з усієї України взяли участь у Національній Олімпіаді з консультування клієнтів 2021. Перемогу у змаганнях здобула юридична клініка Школи права Українського католицького університету, яка і представлятиме Україну на Міжнародних змаганнях з консультування клієнтів імені Льюїса М. Брауна та Фореста С. Мостена.

18 – 20 лютого у місті Острог Асоціація юридичних клінік України організувала чвертьфінальні, півфінальні та фінальні раунди Олімпіади з консультування клієнтів 2021. Конкурс зібрав талановитих студентів 11 юридичних клінік зі всієї України, які змагались за звання бути кращими у вирішенні практичних правових кейсів та консультування клієнтів.

АЮКУ_Олімпіада з консультування клієнтів

Олімпіада з консультування – це унікальні змагання серед юридичних клінік України, які моделюють процес прийому клієнта в юридичному офісі за участі двох студентів-консультантів (учасників юридичної клініки), які діють як юристи (адвокати, юрисконсульти, юристи-практики) та клієнта, роль якого виконує запрошений актор.

“Олімпіада з консультування клієнтів – захід, який надихає на подальшу роботу і спонукає до розвитку. Щороку змагання об’єднують найкращих студентів-правників та найбільш мотивованих викладачів. Цей рік не виняток”, – наголошує Голова Асоціації юридичних клінік України Юлія Ломжець.

АЮКУ_Юлія Ломжець

Традиційно, Олімпіада з консультування клієнтів відбулася на базі Національного університету “Острозька академія”. Тож з вітальним словом до учасників звернувся ректор університету Ігор Пасічник, який розповів про історію, місію та цінності навчального закладу, а також побажав успіху усім учасникам змагань.

АЮКУ_Ігор Пасічник

Про унікальність цьогорічних змагань розповіла її координаторка – Марія Цип’ящук:

“Перш за все, змагання є унікальними по формату, адже немає інших подібних змагань. Змагання спрямовані на тренування soft skills і на тренування спілкування з клієнтом. Також цього року ми експериментували з поєднанням паралельних форматів Олімпіади у двох країнах: в Україні та Польщі. Тобто, синхронно в Польщі та Україні пройшли півфінальні та фінальні раунди. Зокрема, суддя з України оцінював польський фінал, а польський колега  – судив фінальні раунди наших студентів. Окрім цього, ми провели класну активність, коли одночасно українські та польські студенти розбирали етично складні та дилемні ситуації”, – поділилась Марія Цип’ящук.

АЮКУ_Ігор Пасічник

За перемогу в Олімпіаді змагалися студенти та студентки з 11 юридичних клінік 9 міст України:

Перемогу у змаганнях здобула команда юридичної клініки Школи права Українського католицького університету Софія Грицюк та Дмитро Фігун, тренерка команди Христина Ковцун.

АЮКУ_ЮК Школи права УКУ

Оцінювали учасників судді, серед яких досвідчені юристи та правозахисники:

  • Алла Філатова, адвокатка “NextGen” Рівне;
  • Андрій Удовиченко, COP “Bot&Pertners”;
  • Андрій Удод, доцент кафедри кримінального права Донецького юридичного інституту МВС України;
  • Данііл Попков, юрист благодійного фонду “Восток SOS”;
  • Ігор Мітчник, директор Центру громадянського суспільства “Друкарня”;
  • Катерина Дацко, членкиня Правління Асоціації юридичних клінік України;
  • Катерина Шуневич, юристка громадської організації “ЮрФем”;
  • Килина Забродська, кураторка юридичної клініки Українського католицького університету;
  • Микита Підгайний, юридичний інженер Opendatabot, CEO ”Bot&Partners”;
  • Олег Мартиненко, керівник аналітичного напряму громадської спілки “Українська гельсінська спілка з прав людини”;
  • Олександра Скіданова, адвокатка, засновниця адвокатського бюро “Олександри Скіданової”, “NextGen” Рівне;
  • Тетяна Шолкова, членкиня Правління Асоціації юридичних клінік України;
  • Юлія Ломжець, Голова Асоціації юридичних клінік України;
  • Юлія Самохвалова, проєктна та грантова менеджерка благодійного фонду “Восток SOS”;
  • Яна Собко, редакторка неформального юридичного видання “Loйер”;
  • Ярослав Малик, член Правління+ Асоціації юридичних клінік України.

АЮКУ_судді

“Мені надзвичайно сподобалося, що студенти здобувають практичний досвід. Адже саме на таких Олімпіадах вони готуються до дорослого життя, коли вони працюватимуть з справжніми клієнтами. Ця Олімпіада наближає до максимально реалістичної обстановки, професійні актори класно грають свої ролі, а студенти-консультанти намагаються консультувати справжніх клієнтів”, – прокоментувала редакторка неформльного юридичного видання “Loйер” Яна Собко.

Навчання в університеті має бути цікавим та сповненим заходами, які формують впевнену особистість та справжнього професіонала, готового ставити виклики перед самим собою та постійно розвиватись. Олімпіада з консультування – це саме той формат змагань, адже усі учасники вже є кращими. Цього року я не була тренером команди, адже брала участь в її організації та суддівській колегії. Спостерігаючи за роботою нашої команди зі сторони, хочу впевнено сказати, що пишаюсь студентами та їх тренером. Вони показали відмінні результати і поставили перед собою амбітну ціль – наступного року повернутись з перемогою”,  – наголосила Катерина Дацко.

Юрист благодійного фонду “Восток SOS” Данііл Попоков, який також був суддею змагань, ділиться своїми враженнями: “Запрошення судити на Олімпіаді з консультування 2021 – честь для нашої організації і особисто для мене Хоч правила змагань вимагають визначити найкращого, як на мене, перемога не головне. Найважливіше — це процес, який дозволяє виявити свої сильні і слабкі сторони, познайомитись з колегами та повчитись у них. Власне, мені клініцисти також дали приводи для рефлексії і надихнули переглянути деякі підходи у роботі. Все ж таки справжніми переможцями у кожній Олімпіаді є наші клієнти, які в результаті отримують якісніші юридичні послуги.”

Олімпіада з консультування клієнтів 2021: 11 юридичних клінік України змагались за можливість представляти Україну у Міжнародних змаганнях

“Результати діяльності юридичних клінік закладів вищої освіти з проведення правопросвітницьких занять, в тому числі консультування населення, просто вражають. Це дієві механізми навчання студентів-правників, підвищення правової обізнаності населення у співпраці з органами державної влади, національними та міжнародними правозахисними організаціями та закладами вищої освіти”, – зазначила членкиня Ради молодіжного комітету НААУ – “UNBA NextGen”Алла Філатова.

Олімпіада з консультування клієнтів 2021: 11 юридичних клінік України змагались за можливість представляти Україну у Міжнародних змаганнях

“Маю змогу порівняти з попередніми роками Олімпіади, то можу впевнено сказати, що найбільше сподобався рівень підготовки студентів, який дійсно якісно підвищився. Команди готуються набагато краще, і це заслуга не лише студентів, але і їх тренерів. Саме тому, думаю, що наш юридичний клінічний рух розвивається та рухається у правильному напрямку”, – підсумував член Правління+ АЮКУ Ярослав Малик.

АЮКУ_судді

Окрім змагальних раундів, учасників Олімпіади чекали цікаві воркшопи. Так, COP у “Bot&Partners” Андрій Удовиченко провів воркшоп із переговорів на розуміння позиції іншої команди.

“Це досить традиційний кейс з прихованих технік, коли нам треба поділити апельсин: одним потрібно одне, іншій команді – інше. Контекст кейсу показує, що їм потрібно один з одним ворожувати. І досить часто команди не можуть знайти спільної мови. Відповідно, ми спостерігаємо над процесом і обговорюємо, що можна було зробити краще, як вони могли домовитися і що помітили в процесі комунікації”, – розповідає Андрій Удовиченко.

Наступного дня доцент кафедри кримінального права Донецького юридичного інституту МВС України Андрій Удод провів тренінг щодо інновації в юридичній клініці.

“Необхідність читання лекцій щодо інновацій в юридичній клінічній освіті є своєчасним повідомленням учасників юридичного клінічного руху новітнім методам навчання в юридичній клініці. Поінформовані учасники юридичних клінік можуть взяти на озброєння новітні методи навчання або використати їх, як платформу для розвитку вже відпрацьованої методики і внести свої позитивні корективи в діяльності юридичної клініки. Таким чином, і випливає актуальність лекцій, щодо новацій в юридичній клінічній освіті”, – зазначає Андрій Удод.

АЮКУ_Андрій Удод

“Яким має бути студент-правник? Активним, амбітним, цілеспрямованим і розумним! Саме такі студенти приймають участь в Олімпіадах юридичних клінік з консультування клієнтів. Коли фахівці сперечаються, як зробити юридичну освіту кращою, ми відповідаємо – робіть як юридичні клініки! Наповнюйте навчання змістом, практикою, інноваціями і драйвом”, – підсумувала Юлія Ломжець.

Нагадаємо, що в Україні Змагання відбуваються вже сьомийрік поспіль, а загалом – більше десяти разів. За кілька десятків років у світі цей конкурс показав свою практичну цінність, адже він допомагає учасникам – майбутнім професійним правникам – підвищити власну майстерність при провадженні юридичної практики; розвинути аналітичні та комунікативні навики в роботі з клієнтом. А ще проведення змагань на національному рівні дозволяє підтримати обмін досвідом якісної підготовки юристів на міжнародному рівні, де Україна була представлена вже близько десяти разів.

Олімпіада з консультування клієнтів 2021: 11 юридичних клінік України змагались за можливість представляти Україну у Міжнародних змаганнях
X