Нарис про спільні цінності посилення потенціалу юридичного клінічного руху в Україні та Польщі
Нарис про спільні цінності посилення потенціалу юридичного клінічного руху в Україні та Польщі

У 2014 році Всеукраїнський З’їзд Асоціації юридичних клінік України (АЮКУ) затвердив ССтандарти діяльності юридичних клінік в Україні. Ці стандарти встановлюють мінімальні вимоги до якості функціонування ефективної юридичної клінки в основних чотирьох аспектах: організація діяльності, правопросвітня діяльність, надання безоплатної правової допомоги та інтеграція юридичної клініки до навчальної програми. Для оцінки впровадження Стандартів конкретними ЮК у 2017 році створено спеціальний Інструмент оцінювання. 16 юридичних клінік пройшли моніторинг протягом декількох років. І в 2019 році модель моніторингу оновлено: після проведення моніторингу та надання рекомендацій юридичній клініці – один експерт з групи моніторингу продовжує супроводжувати юридичну клініку спочатку щодо щодо розробки короткострокового плану імплементації рекомендацій з моніторингу, (цей план має бути затверджений адміністрацією університету чи юридичного факультету), а потім – надає підтримку у фактичному виконанняі плану. На сьогодні Асоціація юридичних клінік України має 6 історій успіху цієї оновленої версії моніторингу, і результати є більш, ніж виправданими.

Щодо досвіду та важливості оцінки якості юридичних клінік ми запитали думки Філіпа Черніцкі, Голови однієї із найбільших світових мереж юрклінік Польської Фундації юридичних клінік.

Ось що розповів пан Філіп про польський досвід:

“Польська Фундація юридичних клінік здійснює моніторинг діяльності юридичних клінік з 2002 року. Процедура стандартизації включає регулярний процес моніторингу для того, щоб мати фактичні знання щодо впровадження стандартів та роботи клініки відповідно до стандартів. Ми віримо, що кожне правило та стандарт будуть повністю впроваджується лише в тому випадку, якщо хтось перегляне процес та оцінить його. Історія понад 20 років діяльності польських клінік свідчить про те, що впроваджена стратегія була успішною! За ці 20 років жодна юридична клініка в Польщі не була закрита і жодна скарга на консультації з юридичних клінік не була оскаржена у судах. Польські юридичні клініки надали клієнтам понад 150 000 письмових юридичних висновків та навчили разом разом понад 24 000 студентів юридичних спеціальностей”.

Також ми попросили Філіпа висловити свою думку з приводу підходів щодо оцінки якості діяльності юридичних клінік, що застосовуються в Україні:

“Українська модель моніторингу, розроблена в межах спільного плану дій членів Асоціації юридичних клінік, мені здається дивовижною. Це, мабуть, найрозвиненіша і найбільш комплексна програма оцінювання у світі. Що ще важливіше, і що мені найбільше подобається в цьому, це підготовка плану впровадження рекомендацій. Завдяки умові про затвердження цього плану адміністрацією університету чи факультету, можна бути впевненим, що рекомендації будуть реально виконані протягом 2-3 місяців”. – каже Філіп Черніцкі.

Нам приємно знати, що ми поділяємо спільні цінності посилення потенціалу юридичного клінічного руху і також вражені такою високою оцінкою нашої роботи. Сподіваємось, наша майбутня співпраця надихне обидві спільноти на ще більший розвиток.

 

Підготувала Марія Цип’ящук

Нарис про спільні цінності посилення потенціалу юридичного клінічного руху в Україні та Польщі
X