Національна Олімпіада з консультування клієнтів 2024: визначено переможців
Національна Олімпіада з консультування клієнтів 2024: визначено переможців

В Острозі відбулася Національна Олімпіада з консультування клієнтів, де найсильніші консультант(к)и українських юридичних клінік змагались за перемогу та право представляти Україну на міжнародному рівні. 

Змагання проходили 7-9 березня 2024 року традиційно – в Національному університеті “Острозька академія”. У них взяли участь 8 команд українських юридичних клінік: 

  • Лабораторії практичного права “Юридична клініка” Львівського національного університету  ім. Івана Франка
  • Центру надання правової допомоги Державного торговельно-економічного університету 
  • Юридичної клініки “Захист” Національної академії внутрішніх справ
  • Юридичної клініки “Veritas” Луцького національного технічного університету 
  • Юридичної клініки Донецького національного університету  імені Василя Стуса
  • Юридичної клініки Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького
  • Юридичної клініки Школи права Українського католицького університету 
  • Юридичної клініки юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

Організована Асоціацією юридичних клінік України, Олімпіада дала можливість студент(к)ам продемонструвати (випробувати) свої навички консультування клієнтів у реальних ситуаціях. Учасники та учасниці розвʼязували складні юридичні питання у сфері міжнародного гуманітарного права, шукали вихід із неоднозначних етичних ситуацій та намагалися надати консультації, покладаючись на власні знання законів та норм. Традиційно змагання проходили повністю англійською мовою. 

Проведення Олімпіади стало можливим за фінансової та організаційної підтримки адвокатських обʼєднань “Євстігнєєв, Сидоренко і партнери”, “AUGUSTUM”, “Адвокатська компанія “АРЦЕО”, Адвокатського бюро “Юлії Габрук” та особисто Артема Філіпʼєва.  

Особливістю Олімпіади 2024 року стала її тема – міжнародне гуманітарне право. Під час інтервʼювання клієнтів на різних етапах Олімпіади команди почули історії цивільних людей, чиї права були порушені внаслідок дій окупантів; зіткнулися з воєнними злочинами та порушеннями законів та звичаїв війни. Їх завданням було не просто встановити, чи можна ті чи інші дії вважати воєнними злочинами, та надати відповідну консультацію, а й спробувати справитися з емоціями та переживаннями клієнтів, бути чутливими та обережними при взаємодії з людьми з важким досвідом та психологічними травмами. 

За словами Марії Ципʼящук, координаторки Національної Олімпіади з консультування клієнтів, – це були одні з найважчих організаційно, але й найцікавіших змагань за усі останні 10 років. Окремим викликом була цьогорічна тема, адже учасники та учасниці дуже особисто сприймали кожну історію про злочини росіян в Україні. Водночаc, півфінальна фабула із вигаданими подіями теж добряче спантеличила наші команди, хоча й стала чудовим тренажером їхніх навиків й знань з Міжанродного гуманітарного права. 

Насправді, за підготовкою Олімпіаду щоразу стоїть велика робота величезної кількості людей: розробників та розробниць фабул, тих, хто виконує ролі клієнток/ів, суддів, наших волонтерів і волонтерок. Звісно – змагання просто б не відбувалися без роботи тренерів та тренерок з юридичних клінік і самих сміливих клініцистів та клініцисток, які наважуються на цю непросту участь. 

Кейси, над якими довелося працювати учасникам та учасницям на всіх етапах Олімпіади, розробили: 

  • Сергій Мовчан, адвокат, керівник департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини; 
  • Марта Змисла адвокатка, координаторка лінії правової допомоги “ЮрФем: підтримка”; 
  • Ділейн Свенсон, професор права Люблінського католицького університету (Польща). 

А голова Асоцації юридичних клінік України Юлія Ломжець допомагала їх адаптовувати та структурувати для раундів. 

На Олімпіаді працювала ще одна повноцінна команда, яка хоч і не змагалась, але була невідʼємною складовою цих змагань – команда суддів. До складу суддівської колегії увійшли професійні правники, судді, адвокати, експерти з питань прав людини тощо, які взяли на себе місію оцінювати виступи команд: 

  • Юлія Ломжець, голова Асоціації юридичних клінік України; 
  • Сергій Буров, виконавчий директор Освітнього дому прав людини — Чернігів; 
  • Артем Філіпʼєв, Керівник юридичного департаменту групи компаній Кернел, адвокат, к.ю.н.;
  • Олександра Скіданова, адвокатка, представниця Рівненського обласного осередку адвокатської спільноти NextGen 
  • Оксана Муравська, адвокатка;
  • Олена Куваєва, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини; 
  • Юлія Хмарук, адвокатка, керуюча Адвокатського бюро “Юлії Хмарук”; 
  • Яна Собко, Редакторка “Lойер”, комунікаційна менеджерка Освітнього дому прав людини — Чернігів;
  • Валентина Гуменна, експертка по роботі з персональними даними, архівістка проєкту “Архів Війни”.  

Бали, отримані від суддів, стали визначальними для команд, адже саме вони визначали долю команд. Але не меншої ваги мали суддівські рекомендації та поради щодо різних аспектів кожної проведеної консультації: професійні стандарти у взаємодії з клієнтом, емоційно-психологічна складова під час інтервʼю, особливості застосування правових норм та врахування різних обставин справи тощо.  

Ролі клієнтів та клієнток цьогоріч виконували як ті, хто вже долучається не вперше, так і ті, хто тільки цього року спробував себе у такому амплуа (і – до слова – були дуже задоволені): Олена Андросова, Роман Шулик, Олександр Новоселецький, Максим Карповець, Діна Байсан, Валентина Гуменна, крім суддівства, також блискуче виконувала роль клієнтки у півфінальному та фінальному раундах. Всі ці люди – виспускниці або виспускники, нинішні викладачі й декани факультетів в Національному університеті “Острозька академія”. 

Олімпіада традиційно проходила у кілька раундів. На етапі чвертьфіналів з 8 команд судді визначили 6 команд найсильніших клініцистів. Вони продовжили боротьбу у півфіналі, й оцінки суддів вивели у фінал не 2, а 3 команди. Фінальні консультації команд-фіналісток відбувалися публічно, що додавало переживань й іноді виводило з рівноваги, але командам вдалося побороти хвилювання й показати вражаючі результати. 

За результатами фінального раунду Олімпіади переможцем стала стала команда Юридичної клініки Донецького національного університету імені Василя Стуса. Владислава Ровінська та Катерина Волошина за керівництва проф. Лілії Амелічевої вибороли право представляти Україну на Міжнародних змаганнях з консультування клієнтів ім. Брауна-Мостена. 

У фіналі конкуренцію переможницям склали команди Лабораторії практичного права “Юридична клініка” Львівського національного університету ім. Івана Франка (друге місце) та Юридичної клініки Школи права Українського католицького університету (третє місце). 

Національна Олімпіада з консультування клієнтів 2024 року засвідчила не тільки високий рівень підготовки учасників та учасниць, а й їхню готовність працювати з емоційно складними кейсами, надавати допомогу людям, які постраждали від війни, та захищати їхні права. Ще одним не менш важливим висновком для АЮКУ стала впевненість у тому, що робота над удосконаленням юридичної освіти та формуванням практичних навичок майбутніх правників потрібна і отримує вагому підтримку від професійної спільноти. Дякуємо всім друзям та партнерам, які долучилися до проведення цьогорічної Олімпіади!



Національна Олімпіада з консультування клієнтів 2024: визначено переможців
X