Порядок погашення податкового боргу
Порядок погашення податкового боргу

Після нещодавного звернення Правнича клініка Національного університету “Києво-Могилянська академія” підготувала юридичну консультацію з роз’ясненням порядку погашення податкового боргу.

Так, до правничої клініки звернулась клієнтка  з проханням допомогти розібратись в порядку погашення податкового боргу (зобов’язання і пеня). Підприємство користується землею і через несвоєчасність сплати податку утворився податковий борг. То, чи в праві Державна Фіскальна служба, в разі сплати грошей на погашення боргу, всю суму платежу направити на погашення пені?

Відповідно до пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі- ПК України), податковий борг – сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до визначення, зазначеного в ст. 14 ПК України, податковий борг має наступну структуру: основне зобов’язання у вигляді грошового зобов’язання, штрафних санкцій та пені.

Відповідно до пп. 54.5 с. 54 ПК України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов’язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Погашення податкового боргу платника податків врегульовано  Главою 9 Податкового кодексу України.

Питання черговості погашення боргу висвітлюється в пп. 87.9. ст. 87 Глави 9 ПК України. Відповідно до цього пункту, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Відповідно до пп. 131.2 ст. 131 ПК України, при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Тому платнику податкового боргу варто вказувати під час сплати податкового боргу в полі “призначення платежу” не лише код платежу (для податкового боргу на податок на землю – 140), а й черговість платежів.

В тому разі, коли черговість погашення податкової заборгованості платником податків не вказана, контролюючий орган зобов’язаний дотримуватись черговості, зазначеної в пп. 131.2 ст. 131 ПК України, та не має права змінювати порядок погашення заборгованості.

За більш детальним роз’ясненням платник податків має можливість реалізувати своє право у відповідності до ст. 52 ПК України та звернутись до контролюючих органів ДФС щодо надання безоплатної індивідуальної податкової консультації.

Варто зазначити та попередити щодо можливих несприятливих наслідків в разі ігнорування погашення податкового боргу. Відповідно до пп. 87.11 ст. 87 ПК України, сума боргу може бути стягнена з боржника примусово в судовому порядку: орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку – фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Порядок погашення податкового боргу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X