Аліменти: як стягнути виплати за минулий час
Аліменти: як стягнути виплати за минулий час

Правова клініка Національного університету “Києво – Могилянська академія” підготувала чергову юридичну консультацію. Цього разу  студент – клініцист Олег Мельник розповідає про порядок стягнення аліментів за минулий час. Усі деталі – читайте далі.

За загальним правилом, аліменти на дитину можуть бути призначені у судовому порядку від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня подання такої заяви. Але іноді бувають ситуації, коли один з батьків, який набув право отримувати аліменти на дитину, не скориставця цим правом вчасно. У такому випадку сімейне законодавство передбачило можливість стягнення аліментів з платника за минулий період.

Відповідно до ст. 194 Сімейного кодексу України аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.

Така можливість є скоріше виключенням з загальних правил стягнення аліментів та має свої особливості. Стягувач має право на отримання аліментів за минулий період тільку у випадку, коли вони не стягувалися раніше, та, якщо він доведе, що вживав заходи щодо одержання аліментів з відповідача, а відповідач ухилявся від надання допомоги на утримання дитини. Такий доказ необхідний, оскільки вважається, що, оскільки особа не зверталась про призначення аліментів раніше, то інший з батьків належним чином виконував свої обов’язки по утриманню.

Доказами того, що позивач намагався отримати аліменти раніше можуть бути, наприклад:

  • письмові звернення позивача до відповідача,
  • докази спроб встановлення місця проживання, роботи, справжній розмір заробітку відповідача,
  • докази приховування відповідачем місця роботи, проживання, розміру заробітку,
  • покази свідків, які підтвердять, що позивач звертався по допомогу на утримання дітей.

Можна подати до суду електронні докази листування з відповідачем, щоб довести факт обізнаность відповідача про свій обов’язок сплачувати аліменти та умисне ухилення від його виконання.

Аліменти: як стягнути виплати за минулий час

Також важливо розуміти, що дана процедура відрізняється від стягнення заборгованості по аліментах, адже останнє має місце лише тоді, коли виплати вже були призначені (у нотаріальний чи судовий спосіб), але не сплачувалися платником. У випадку ж стягнення аліментів за минулий час, той з батьків, з ким проживала дитина мав право на отримання аліментних виплат, але не зміг скористатися цим правом.

Аліменти: як стягнути виплати за минулий час

Автор консультації:

Олег Мельник, студент – консультант правничої клініки Національного університету “Києво – Могилянська академія”

Аліменти: як стягнути виплати за минулий час

1 коментар до “Аліменти: як стягнути виплати за минулий час

  • 08.12.2021 о 20:53
    Постійне посилання

    Доброго дня! Допоможіть подати позовну заяву на аліменти на двох дітей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X